Aktiviteter
DIS-Salten, 12. april 2012, klokka 19:30
Sted: Bodø bibliotek
Programmet består av film, musikk og utstilling ved Dag Kajander og Solveig Lindbach Jensen
Prosjektet Gjenklang har som hovedmål å dokumentere kulturlivets utvikling i lofotregionen. Dette skal gjøres gjennom å samle inn, registrere og bevare upublisert lyd og filmmateriale av musikalsk og kulturhistorisk art. En viktig del av prosjektet blir å intervjue sentrale personer innen musikk og kulturlivet for dermed å få frem utviklingstrekkene på dette området.
Prosjektet ønsker også å samle inn, registrere og bevare upublisert lyd og filmateriale av generell historisk interesse for området. Her inngår blant annet noter og tekstmateriale.
Samarbeidspartnere:
Prosjektet er et samarbeid mellom Museum Nord (ved avdelingene Lofotmuseet og Norsk fiskeværsmuseum), Arkiv i Nordland
Bakgrunn
Lofoten har gjennom tidene vært arena for mange forskjellige kulturuttrykk: Bildekunst og litteratur er godt dokumentert, mens innspilt lydmateriale ikke har vært viet like stor oppmerksomhet. Regionen var også et av sentrene for den nordnorske visebølgen på begynnelsen av 1970-tallet med visegruppen Lovisa, Jack Berntsen og musikkfestivalen ”Trolltampen”.
Når Lofotfiskerne samlet seg fra Bergen til Kirkenes i Lofoten, så tok de også med seg musikken. Lofoten har derfor vært et sentralt sted for utveksling av musikk. Det finnes eldre materiale som er i ferd med å gå tapt, og derfor er det viktig at det nå gjøres en innsats for å få dette materialet bevart for ettertiden. I tillegg til filmer/lyd med dokumentarisk verdi vil intervjuer av sentrale personer i musikkmiljøene bidra til økt forståelse og viten om vår tid og kultur.
Prosjektet startet opp 1. september 2010 og ble opprinnelig avsluttet januar 2012. På grunn av unike funn og publikumsrespons ønsker AiN og fortsette prosjektet videre.
Arbeidsgruppe:
Dag Kajander
Solveig Lindbach Jensen, Arkiv i Nordland
Ketil Jensen, Arkiv i Nordland
Marit Moen, Museum Nord
Alf Jonassen, Museum Nord
Rune Ellingsen, Røst
Solveig Lindbach Jensen ved Arkiv i Nordland er prosjektansvarlig.
DIS-Sør-Trøndelag, 12. april 2012, klokka 18:30
Sted: Arkivsenetret, Dora

Dette er den oversatte versjonen av Martin Ulvestads bok "Nordmændene i Amerika" som handler om deres historie og rekord. Boken inneholder også norsk tekst.
Den originale boken ble skrevet i 1906. I boken kan du finne opplysninger om de første nordmennene som kom til de enkelte counties.
Boken har et stort alfabetisk register over innvandrede nordmenn, i tillegg til en oversikt over hvor i Norge innvandrerne kom fra.
Volume 1 inneholder side 1-250 av den originale boken og volume 2 inneholder side 251-871.
DIS-Rogaland, 12. april 2012, klokka 18:00
Sted: Det Norske Utvandrersenteret, Strandkaien i Stavanger
SLEKTSDRØS OG INTERNET
Har du lyst?
Til å bli kjent med andre slektsgranskere og veiledere
Bruke PC som et aktivt verktøy
Lære scanning av bilder
Søking på internett - vi abonnerer på Ancestry - du får bruke databasen gratis
Dokumentere funn
Bli kjent i et stort bibliotek som bla inneholder bygdebøker fra hele landet
Har du bærbar PC kan du ta den med - det er også disponibelt utstyr her
Har du "minnepenn" kan du lagre "slektsfangsten" din
Erfarne slektsgranskere med erfaring fra forskjellige slekts-programmer.
GRATIS ENTRÈ
DIS-Oslo/Akershus, 12. april 2012, klokka 18:00
Sted: Øvre Slottsgt 2b, Oslo, 1. etg.
Kursrommet finner du til høyre innerst i gangen.
DIS-Nord-Trøndelag, 12. april 2012, klokka 18:00
Sted: Steinkjer bibliotek, lokalhistorierommet





