| Vis forrige emne :: Vis neste emne |
| Av |
Innlegg |
Skjult navn
Ble registrert: 05 Feb 2006 10:28:25 Innlegg: 7 Bosted: TRANBY
|
Skrevet: 13 Des 2006 22:02:27 Tittel: Syver Pedersen (Kummen?) f. ca. 1748 |
|
|
Er det noen som kjenner til ovennevnte person. Han endte som gårdsbestyrer på Mo gård i Jevnaker og vertshusholder på Kokkestuen på Jevnaker. Han er registrert på Mo gård i FT1801 med hustru Jørgine Hansdatter. Han skal altså ha kommet fra Skjåk, angivelig fra Kummen. Han døde på Jevnaker i 1815. Er interessert i om noen vet noe om hans opphav i Skjåk?
Hilsen
Tormod Dyken |
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 19 Feb 2006 10:22:50 Innlegg: 264 Bosted: LOM
|
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 19 Feb 2006 10:22:50 Innlegg: 264 Bosted: LOM
|
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 05 Feb 2006 10:28:25 Innlegg: 7 Bosted: TRANBY
|
Skrevet: 16 Des 2006 19:01:14 Tittel: Re: Syver Pedersen (Kummen?) f. ca. 1748 |
|
|
Hei Atle,
Takk for gode tips. Jeg har lagt inn en forespørsel på linken du angav og håper jeg får et svar der.
Hilsen
Tormod Dyken |
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 09 Mai 2006 11:02:29 Innlegg: 194 Bosted: JEVNAKER
|
Skrevet: 22 Jan 2009 20:41:03 Tittel: Re: Syver Pedersen (Kummen?) f. ca. 1748 |
|
|
Hei Tormod
Sitter med et notat her fra en gammel dame, skrevet ca. 1920-25
Min oldefar Syver Petersen Kokkestuen skal efter fortellingen vært med familien Stenersen fra Gudbrandsdalen til Mo i Jevnaker, som gaardsbestyrer.
En frk. Lange paa Mo blev forelsket i Syver og blev da gifte, og bodde i Kokkestuen.
Hans sønn, Peter Kokkestuen, min bestefar, var gaardsbestyrer efter ham i mange aar.
Kjetil |
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 05 Feb 2006 10:28:25 Innlegg: 7 Bosted: TRANBY
|
Skrevet: 22 Jan 2009 23:22:32 Tittel: Re: Syver Pedersen (Kummen?) f. ca. 1748 |
|
|
Hei Kjetil,
Dette var interessante opplysninger. Jeg hadde nesten gitt opp å få flere svar da ditt innlegg kom. Min mormor, som var tippoldebarn av Syver Pedersen, har skrevet en del om Kokkestu-slekten, men skriver at han angivelig skulle komme fra en gård som heter Kummen. Hun skriver også at konen hans het Jørgine og skulle være datter av en direktør Lange på sølvverket på Kongsberg og at hun oppholdt seg på Moe gård for å lære husstell. Jeg har foreløpig hverken lykkes i å finne noen direktør Lange på sølvverket som passer eller plassere Syver i Skjåk. Jeg har også lurt på hvorfor Syver dro helt fra Skjåk til Jevnaker for å bli gårdsbestyrer, men forklaringen til "din" gamle dame lyder jo svært rimelig. Takk skal du ha.
Tormod |
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 09 Mai 2006 11:02:29 Innlegg: 194 Bosted: JEVNAKER
|
Skrevet: 23 Jan 2009 08:46:53 Tittel: Re: Syver Pedersen (Kummen?) f. ca. 1748 |
|
|
Når det gjelder det og ikke finne personene igjen, stiller vi helt likt. Jeg er ikke sikker på om dette stemmer heller. Finner en syver Petersen født på Hadeland i 1749, som kan være den rette. Har også 1749 som fødselsår på Jørgine Hansdatter.
Dette notatet jeg viste til er et jeg lånte av en tremenning av min far. Det er hennes bestemor som har skrevet notatet,ca 1920-25, hun var født ca 1860. Og det er hennes bestemor som ble gift med Syver Petersen(den yngste).
Kjetil |
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 09 Mai 2006 11:02:29 Innlegg: 194 Bosted: JEVNAKER
|
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 09 Mai 2006 11:02:29 Innlegg: 194 Bosted: JEVNAKER
|
Skrevet: 02 Feb 2009 23:09:59 Tittel: Re: Syver Pedersen (Kummen?) f. ca. 1748 |
|
|
Sitter og ser i Lange, slektsbok for Jevnakerpresten Johan Jørgen Langes Etterkommere.
Den begynner med Gjert Lange og hans barn. Kan ikke finne noen Jørgine Hansdatter Lange som kan passe inn her, så da tyder det på at teorien med en Lange som husstellselev på Moe gård ikke holder mål.
Det skal ha vært en Lange som embedsmann på Kongsberg i rett tid, men ikke med fornavnet Hans etter det jeg vet.
Hans`ene av slekten til sognepresten J.J:Lange på Jevnaker døde begge barnløse i flg. boken, men den sier jo ikke noe om barn utenfor ekteskap.
Odd Kjetil |
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 05 Feb 2006 10:28:25 Innlegg: 7 Bosted: TRANBY
|
Skrevet: 03 Feb 2009 23:26:44 Tittel: Re: Syver Pedersen (Kummen?) f. ca. 1748 |
|
|
Takk for gode innlegg og forslag. Jeg har undersøkt sporet som fører til Gjert Lange. Det står i dokumentet du viser til at Johan Jørgen Langes far heter Hans Thomas Lange, men det tror jeg er en sammenblanding av to brødre Lange: Hans og Thomas. Begge var tollere i Langesund. Hans, som var eldst først, og så overtok Thomas embedet. Jeg har gjennomgått kirkeboken for Brønnøy i den aktuelle perioden og har funnet alle barna til Gjert Lange. Jeg har ennå ikke gjennomgått kirkebøkene for Langesund og Porsgrunn hvor Hans bodde i den aktuelle tiden.
En annen Hans Lange som kan være aktuell er han du nevner som embedsmann på Kongsberg. Han heter Hans Henrik og er sønn av sognepresten i Tune, Lars Lange, og passer bra aldersmessig. Barna hans finner vi lett i den søkbare kirkebok for Tune. Det er ialt 7 barnedåper -- også i den aktuelle perioden 1747-1750. De har da omtrent en barnedåp i året, men ingen Jørgine. Svigerfaren heter Jørgen så slik sett kunne Jørgine ha passet. Hans Henrik ble sekretær i Generalforstamtet og flyttet til Kongsberg etter at konen døde i 1754. De hadde en periode uten barnedåper i Tune i perioden 1743-46, så kanskje Jørgine ble født et annet sted enn i Tune? De skal ha bodd i Rakkestad en tid, så kanskje hun finnes der.
Så der står jeg nå.
Tormod |
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 16 Mai 2005 04:19:25 Innlegg: 121 Bosted: BODØ
|
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 05 Feb 2006 10:28:25 Innlegg: 7 Bosted: TRANBY
|
Skrevet: 26 Jan 2011 20:51:07 Tittel: Re: Syver Pedersen (Kummen?) f. ca. 1748 |
|
|
| Takk for forslaget, men jeg tror nok ikke det er "min" Syver Pedersen. Han dro nok relativt tidlig fra Skjåk, og giftet seg med en Jørgine Hansdatter på Jevnaker i 1775. |
|
| Til Toppen |
|
 |
|