 |
Slektsforum DIS-Norge
|
| Vis forrige emne :: Vis neste emne |
| Av |
Innlegg |
Skjult navn
Ble registrert: 01 Jan 2007 11:18:33 Innlegg: 44 Bosted: GJØVIK
|
Skrevet: 16 Apr 2012 12:22:39 Tittel: Ukjent uttrykk i Kirkeboka for Stjørdal - Parent. |
|
|
Jeg beklager på forhånd hvis dette er feil forum for dette.
Jeg har i mine 10 år med lesning av kirkebøker, ikke kommet borti uttrykket Parent.. Nå i det siste har jeg kommet over det flere ganger i Kirkeboka for Stjørdal, fra 1700 og framover, og jeg har prøvd å finne forklaringer på dette.
Det har tydeligvis noe med begravelse og gjøre, da personen i en registrering har fått "kastet jord paa" N.N. og alder, og seinere 2-3 uker seinere, står det Parent. og samme navnet, på en, eller flere. Jeg lurte på om det kan være at det ble lest over vedkommende, for det er jo da etter jordpåkastingen.
Ønsker å høre fra noen som vet hva dette betyr, og har prøvd å finne en forklaring andre steder, men har ikke funnet noe pr idag.
På forhånd takk.
Tove DePasquale i Gjøvik |
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 03 Nov 2006 10:10:00 Innlegg: 9015 Bosted: KONGSBERG
|
Skrevet: 16 Apr 2012 13:03:59 Tittel: Re: Ukjent uttrykk i Kirkeboka for Stjørdal - Parent. |
|
|
Parentere betyr å holde likpreken over.
Mvh
Else B.
PS Ser innlegget ditt er kommet inn dobbelt opp. Er du rask, kan du slette det andre  |
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 01 Jan 2007 11:18:33 Innlegg: 44 Bosted: GJØVIK
|
Skrevet: 16 Apr 2012 15:58:46 Tittel: Re: Ukjent uttrykk i Kirkeboka for Stjørdal - Parent. |
|
|
Takk skal du ha! Litt overasket over at jeg ikke klarte å finne det i noen av bøkene jeg har, eller på nettet!
Det var vel ikke alle prestene som registrerte dette da, eller holdt preken heller.
Tusen takk.
Tove DePasquale  |
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 03 Nov 2006 10:10:00 Innlegg: 9015 Bosted: KONGSBERG
|
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 10 Des 2004 11:15:36 Innlegg: 1663 Bosted: REKDAL
|
Skrevet: 16 Apr 2012 23:39:05 Tittel: Re: Ukjent uttrykk i Kirkeboka for Stjørdal - Parent. |
|
|
| Flytter emnet til "Generellt" da dette kan ha interesse også for andre enn de som følger med på tydeforumet. |
|
| Til Toppen |
|
 |
|
Du kan ikke starte nye emner i dette forumet Du kan ikke svare på emner i dette forumet Du kan ikke endre dine egne innlegg i dette forumet Du kan ikke slette dine egne innlegg i dette forumet Du kan ikke laste opp filer til dette forumet Du kan ikke laste ned filer fra dette forumet
|
Powered by phpBB 2.0.14 © 2001, 2002 phpBB Group
|