Slektsforum Slektsforum
DIS-Norge
 
 HjelpHjelp    SøkSøk     Logg InnLogg Inn  Bli medlemBli DIS medlem  engelsk
Hvordan logge på? Les her om registrering og pålogging.
Start nytt emne    
Vis forrige emne :: Vis neste emne  
Av Innlegg
Skjult navn



Ble registrert: 07 Des 2004 06:18:31
Innlegg: 10
Bosted: VÅLER

InnleggSkrevet: 07 Des 2004 18:54:55    Tittel: Wahlman Svar med Sitat

En av mine formødre het Brita Kristina Johansdotter Wahlman. Hun var av Finsk sigøynerslekt. Brita døde ihvertfall etter 1813 da de fikk ett barn...

Brita var gift med Vilhelm Fredriksso Faltin Hartman Palm, født 1769 i Nykarleby (Uuisikaarlepyy) i Finland. (Jeg kan desverre ikke finne han døpt der!).

Kjenner dere / du til noen flere av denne slekten, f.eks foreldre av Brita Kristina ?
Til Toppen
Vis Medlemmets Profil Send Privat Melding
Skjult navn



Ble registrert: 15 Des 2004 09:57:29
Innlegg: 325
Bosted: SKATVAL

InnleggSkrevet: 18 Feb 2005 15:53:10    Tittel: Re: Wahlman Svar med Sitat

Hei Kai Samuel.
Jeg vet ikke om dette er interessant. Men jeg har skifte etter en av mine forfedre. På slutten av denne kopien ser jeg at det starter skifteforretning etter Jens Peter Andersen Walmann. Skifte holdes 11.november 1817 og holdes i Schjøldagers bopel Kongshofmark i Alten. Det sies at Jens Peter bodde i Frakfjord i Loppens sogn.
Kopi av skiftet får du ved og henvende deg til Statsarkivet i Tromsø.
Mulig det står noe om hans slektninger i den delen jeg ikke har. Hans kone var Ingeborg Pedersdatter.
Lykke til
M.v.h.
Odd Annar Tangen Smile
Til Toppen
Vis Medlemmets Profil Send Privat Melding
Skjult navn



Ble registrert: 01 Des 2004 08:59:15
Innlegg: 263
Bosted: OSLO

InnleggSkrevet: 19 Feb 2005 13:35:08    Tittel: Re: Wahlman Svar med Sitat

Er du sikker på at hun var sigøyner (roma/sinti), og ikke tater (romani/reisende)?
Til Toppen
Vis Medlemmets Profil Send Privat Melding
Skjult navn



Ble registrert: 01 Des 2005 06:38:49
Innlegg: 4
Bosted: ALTA

InnleggSkrevet: 01 Des 2005 18:44:36    Tittel: Re: Wahlman Svar med Sitat

Hei, det er mulig Kai har rett. Maria Duner som bosetter seg i Loppa er registrert som sigøyner i Hiski, med far Eric Dunner.

Senere kommer det flere, og ved Peter Vilhelms giftemål er det anført overst i høyre hjørne på vielsesattesten: "Tilhører egentlig taterfolket". Spørsmålet blir da om skriveren / presten så på de reisende som to folk. Smile
Til Toppen
Vis Medlemmets Profil Send Privat Melding
Skjult navn



Ble registrert: 01 Des 2004 08:59:15
Innlegg: 263
Bosted: OSLO

InnleggSkrevet: 01 Des 2005 19:35:28    Tittel: Re: Wahlman Svar med Sitat

Jeg tror kanskje begrepsbruken var litt annerledes i Finland. Gjorde et søk etter "zig*" under far yrke på Hiski, og fikk flere treff enn med "tat*", og jeg er fristet til å tro at det med "zigeuner" og lignende i de finske kirkebøkene menes de samme som kalles tatere i Norge. Men siden jeg ikke har nok kunnskaper om når sigøynere først kom til Finland, tar jeg et lite forbehold om at det faktisk kan være ment sigøynere, og lar innlegget foreløpig ligge under "Etniske minoriteter -> Sigøynere"
Til Toppen
Vis Medlemmets Profil Send Privat Melding
Skjult navn



Ble registrert: 01 Des 2005 06:38:49
Innlegg: 4
Bosted: ALTA

InnleggSkrevet: 03 Des 2005 13:55:47    Tittel: Re: Wahlman Svar med Sitat

Jeg har vært så heldig å feire santhans i Finland, 3 dager til ende, sammen med den etniske gruppen sigøynere som holder til i Kemijärvi og Rovanniemi. De betegner seg selv som sigøynere. De var ei stor gruppe som har holdt til der i generasjoner. Det var litt spesielt at det var en kvinne på 23 år som var leder for denne gruppen. De holdt til i nordområdet vår / høst og sommer og reiste sørover om vinteren.
De fortalte litt om slektsforhold, fordi de var overbevist om at jeg tilhørte den etniske gruppen. Dette er 5 år siden og før jeg hadde kjenskap til egen slekt.
Denne gruppen hadde et horn i siden til StoreJohan Axelsen slekta. De fortalte at Axelsenslekta var utstøtt av de finske sigøynerne. Det kan være forklaringen på hvorfor de slo seg ned i Norge / Sverige. Opprinnelsen kommer fra Finnland. Også befolkningen i Kemijärvi brukte benevningen sigøynere når de omtalte denne gruppen. I nordområdet holdt grener av slektene Bodin, Roos, Flink og Lindstrøm til. Det område hvor de holdt til i sør er kommunene / fylkene rundt Helsinki.

Det jeg er usikker på er om disse sørområdene lå under Sverige en periode? I så fall vil detjo stå at de kom fra Sverige, ikke Finland.
Jeg ser at både Johan Linstrøm, Lebesby og Johan Bergman, Lebesby/Alta opprinnelig kom fra Nummes området.
En ting til jeg har merke meg er at hvis de vandret nordover, og stoppet f.eks i Kemi en periode (hos slekt), før de dro videre, vil attesten være fra Kemi, og dermed vil det stå Kemi i FT.
Til Toppen
Vis Medlemmets Profil Send Privat Melding
Skjult navn



Ble registrert: 01 Des 2005 06:38:49
Innlegg: 4
Bosted: ALTA

InnleggSkrevet: 03 Des 2005 14:31:53    Tittel: Re: Wahlman Svar med Sitat

Jeg har vært så heldig å feire santhans i Finland, 3 dager til ende, sammen med den etniske gruppen sigøynere som holder til i Kemijärvi og Rovanniemi. De betegner seg selv som sigøynere. De var ei stor gruppe som har holdt til der i generasjoner. Det var litt spesielt at det var en kvinne på 23 år som var leder for denne gruppen. De fleste bodde i nordområdet vår / høst og sommer og reiste sørover om vinteren.
De fortalte litt om slektsforhold, da de var overbevist om at jeg tilhørte den etniske gruppen. Dette er 5 år siden og før nysgjerrigheten til min egen slekts opprinnelse startet.

Denne gruppen hadde et horn i siden til StoreJohan Axelsen følget. De fortalte at Axelsenslekta ble utstøtt av de finske sigøynerne. Det kan være forklaringen på hvorfor de slo seg ned i Norge / Sverige. Opprinnelsen kommer fra Finnland.

Også befolkningen i Kemijärvi brukte benevningen sigøynere når de omtalte denne gruppen. I nordområdet holdt grener av slektene Bodin, Roos, Flink og Lindstrøm til. Ble de bofaste tok de gårdsnavn.

I sør holdt de til i kommunene / fylkene rundt Helsinki. I perioder benevner de seg med etternavn tilhørende gårdene de bor på, og de ble ofte ikke benevnt som Zig hvis de i perioder hadde jobb, f.eks militær, handverksarb. eller som drenger.

Det jeg er usikker på er om disse sørområdene lå under Sverige en periode? I så fall vil det stå at de kom fra Sverige, ikke Finland i FT.
Jeg ser at både Johan Linstrøm, Lebesby og Johan Bergman, Lebesby/Alta opprinnelig kom fra Nummes området.
En ting til jeg har merke meg er at hvis de vandret nordover, og stoppet f.eks i Kemi en periode (sannsynligvis hos slekt), før de dro videre, vil attesten være fra Kemi, og dermed vil det stå Kemi i FT.

Disse slektene er ikke grei å følge. De forandrer navn og boplasser ofte, det er som å lete etter nåla i høystakken.
Til Toppen
Vis Medlemmets Profil Send Privat Melding
Vis Innlegg fra:   
Start nytt emne Alle klokkeslett er EET (Europa)
Side 1 av 1
 
Gå til:  
Du kan ikke starte nye emner i dette forumet
Du kan ikke svare på emner i dette forumet
Du kan ikke endre dine egne innlegg i dette forumet
Du kan ikke slette dine egne innlegg i dette forumet
Du kan ikke laste opp filer til dette forumet
Du kan ikke laste ned filer fra dette forumet


Powered by phpBB 2.0.14 © 2001, 2002 phpBB Group