 |
Slektsforum Slekt og Data
|
Vis forrige emne :: Vis neste emne |
Av |
Innlegg |
Skjult navn
Ble registrert: 17 Sep 2010 03:26:18 Innlegg: 35 Bosted: SAUPSTAD
|
Skrevet: 17 Okt 2020 20:37:23 Tittel: Praktisk helt ubrukelig |
|
|
Da har jeg testet litt på hvordan Gravminnedatabasen fortoner seg for et litt uerfaren ikkemedlem (uten å logge på). Jeg tok utgangspunkt i en person som jeg visste hvor var født, og at vedkommende senere flyttet sørover i landet. Det var alt jeg visste. Målet så var å finne hvor i landet han hadde bodd/døde, for å se om Gravminnedatabasen hadde bilde av personens gravstein.
Etter timer med søk og feiling, gav jeg rett og slett opp, databasen var totalt ubrukelig, og intensjonene om en åpen kilde for alle slektinteresserte kan jeg ikke se er oppfylt på noen som helst måte. Hadde jeg vært lokalkjent og visst sånn omtrent hvor personen var flyttet til, ville dette riktignok ha latt seg løse rimelig greit.
Så begrepet at databasen nå er lagt bak en betalingsmur er et dekkende nok uttrykk, selv om ikke alle liker den beskrivelsen. En beslutning tatt langt over hodet på medlemmene, er respektløst over for alle de som gjorde databasen mulig via sin innsats, og jeg antar at flere vil satse på Digitalarkivet for framtiden, eller andre åpne kilder. |
|
Til Toppen |
|
 |
|
Du kan ikke starte nye emner i dette forumet Du kan ikke svare på emner i dette forumet Du kan ikke endre dine egne innlegg i dette forumet Du kan ikke slette dine egne innlegg i dette forumet Du kan ikke laste opp filer til dette forumet Du kan ikke laste ned filer fra dette forumet
|
Powered by phpBB 2.0.14 © 2001, 2002 phpBB Group
|