 |
Slektsforum DIS-Norge
|
| Vis forrige emne :: Vis neste emne |
| Av |
Innlegg |
Skjult navn
Ble registrert: 13 Mar 2009 01:58:30 Innlegg: 188 Bosted: FLAKTVEIT
|
Skrevet: 03 Des 2011 10:20:26 Tittel: Noen som kjenner denne adressen i Bergen? |
|
|
I en dødsfallsregistrering for Bergen 2. januar 1919 (nr 12)
http://arkivverket.no/URN:sk_read/27861/156/?size=gigant&mode=0
finner jeg en adresse som jeg leser som "Wilhelmineborg 5 F" eller noe liknende i Bergen, men jeg har ikke klart å finne ut hvor denne adressen lå (eller ligger).
Jeg ser det som nærliggende at det kan ha vært tale om midlertidige boliger som ble satt opp etter Bergensbrannen i 1916, men altså: Kan noen fortelle meg hvor dette er, eller var?
Takker på forhånd for hjelp.
Arne |
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 20 Des 2004 08:45:40 Innlegg: 159 Bosted: NESBYEN
|
Skrevet: 03 Des 2011 10:41:41 Tittel: Re: Noen som kjenner denne adressen i Bergen? |
|
|
Wilhelmineborg lå i Sandviken, jeg mener det lå mellom Sandvikskirken og Mulen og at det var en brakkeby som ble revet en gang etter krigen.
Arnulf |
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 29 Des 2004 10:27:29 Innlegg: 266 Bosted: LODDEFJORD
|
Skrevet: 03 Des 2011 12:13:36 Tittel: Re: Noen som kjenner denne adressen i Bergen? |
|
|
Hei
Fra Fotomusèet i Bergen, tekst til vedlagte bilde:
Wilhelmineborg – Sandviken på 1950 tallet
Her er noen av brakkene jeg husker fra min barndom i mellomste Sandviken, og som ble bygget etter brannen i Bergen i 1916, men noen også etter krigen i 1940-1945. På bergensk sa man den gang ”Vællemineborg”. I en av brakkene bodde en kjær onkel og tante av meg, (fars eldste søster, Aslaug, og hennes mann, motormann Malvin Martinussen). De flyttet senere til Landås. Like nedenfor hadde Bergen Sporvei en trikkehall som siden ble bussgarasje. Der lå også et buet boligkompleks som ble kalt for ”Sing Sing”. Aner ikke hvorfor. Huset står der fortsatt. Foto: Billedsamlingen UIB.
Utskrift fra www.bergen.kommune.no
Brakkegrenden i Sandviken
Etter bybrannen i 1916 ble det nødvendig å bygge nødboliger for husløse. Formannskapet opprettet en "husvildekomité", og anmodet om straks å sette i gang bygging av boligbrakker og ferdighus forskjellige steder i byen.
På Wilhelmineborg i Sandviken ble det oppført tretti brakker med til sammen 229 leiligheter. Hver leilighet bestod av ett værelse og kjøkken, samt felles toalett og vaskerom.
På et tidspunkt sto hele 1300 familier på søkerlisten. De som ikke fikk plass kunne få midlertidig husvære i forsamlings- og foreningshus.
Den siste brakken på Wilhelmineborg ble revet i 1960. I dag står det villaer på tomten, med adresse Sandvikslien og Sudmannsvei. |
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 13 Mar 2009 01:58:30 Innlegg: 188 Bosted: FLAKTVEIT
|
Skrevet: 03 Des 2011 15:59:24 Tittel: Re: Noen som kjenner denne adressen i Bergen? |
|
|
Takk til dere begge for utfyllende svar. Alltid hjelp å få i Slektsforum.
Så får jeg bite i meg at jeg - som ektefødt bergenser - ikke visste dette fra før.
Arne |
|
| Til Toppen |
|
 |
|
Du kan ikke starte nye emner i dette forumet Du kan ikke svare på emner i dette forumet Du kan ikke endre dine egne innlegg i dette forumet Du kan ikke slette dine egne innlegg i dette forumet Du kan ikke laste opp filer til dette forumet Du kan ikke laste ned filer fra dette forumet
|
Powered by phpBB 2.0.14 © 2001, 2002 phpBB Group
|