| Vis forrige emne :: Vis neste emne |
| Av |
Innlegg |
Skjult navn
Ble registrert: 06 Feb 2009 02:32:37 Innlegg: 7 Bosted: SELJORD
|
Skrevet: 06 Feb 2009 14:46:15 Tittel: Familien Lauvstad i Seljord |
|
|
Hei!
Noen som kan si meg hvor jeg kan finne slektshistorikk for familien min? |
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 10 Jan 2006 01:51:50 Innlegg: 2901 Bosted: SKIEN
|
Skrevet: 06 Feb 2009 15:45:31 Tittel: Re: Familien Lauvstad i Seljord |
|
|
Det er ikke så godt å hjelpe deg uten å ha navn og årstall som en start. Du vil nok finne endel i skanna kirkebøker, men da må du ha noe å gå ut fra f.eks. en bestefar/oldefar/bestemor/oldemor. Du finner bare data som er eldre enn 80 år der, untatt inngåtte ekteskap de går i mange tilfelle langt opp mot vår tid.
Hvis du har navn på noen som levde i 1900 vil du finne disse i Folketellingen fra 1900.
Som en start kan det kanskje være lurt å gå på biblioteket og se hva som eventuelt står i Bygdeboka. Men husk at alt som står der må sjekkes opp mot primærkildene kirkebøker eller andre.
Du har ikke en eldre slektning eller andre eldre folk i nærområdet som kan fortelle deg om slekta? Ev. komme med navn/årstall.
Lykke til. |
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 20 Sep 2006 09:53:02 Innlegg: 271 Bosted: SVENE
|
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 06 Feb 2009 02:32:37 Innlegg: 7 Bosted: SELJORD
|
Skrevet: 19 Feb 2009 17:15:49 Tittel: Re: Familien Lauvstad i Seljord |
|
|
Takk for svar. Beklager sein oppføging...
Bestefar: Hjalmar Lauvstad f. 1926
Spørsmålet: Hvordan går slekta bakover før Hjalmar? Hvor langt bak går Lauvstad-familien? |
|
| Til Toppen |
|
 |
Skjult navn
Ble registrert: 10 Jan 2006 01:51:50 Innlegg: 2901 Bosted: SKIEN
|
Skrevet: 20 Feb 2009 01:02:21 Tittel: Re: Familien Lauvstad i Seljord |
|
|
Ser i at din bestefar levde ved siste ligning, kan du ikke spørre han (hvis han ikke er død i mellomtiden) om hans foreldre og det han vet?
Du har også fått eksakte tips om sidenummer og gårdsnavn i Seljordsoga, har du fulgt opp dette ved å låne boka og se hva som står?
Ser også at det står endel Lauvstad i Seljord under DIS-gravminner. Sikkert noen av dine forfedre eller andre slektninger.
For å få et hull på byllen er det litt viktig å få tak på hvem som var foreldre til din bestefar. Desverre går ikke kirkeboka lenger enn til 1914. Men kanskje du kan spørre på kirkekontoret? |
|
| Til Toppen |
|
 |
|